Wesele w stylu folk

Coraz częściej przy planowaniu wesele narzeczeni decydują się na zorganizowanie imprezy tematycznej. Modne są śluby w stylu rustykalnym, vintage czy amerykańskim. Ostatnio coraz chętniej sięgamy do korzeni i tradycji-stąd popularność ślubów w stylu folk.

Czym jest styl folk?

Styl folk nawiązuje do tradycji ludowej, jednej kultury, na nawet wąskiego regionu np. tradycji góralskiej czy kaszubskiej. Istotą stylu folk jest właśnie wykorzystanie elementów, które kojarzą się z kulturą danego terenu. Tym różni się on od stylu etno czy stylu rustykalnego. Wszystkie te style są podobne do siebie, ponieważ nawiązują do tradycji i zwyczajach pielęgnowanych na danym terenie. Przy czym etno to jest bardziej międzynarodowy — czerpie z kultur z różnych stron świata. Styl rustykalny nawiązuje do wiejskości, sielskości w ogólnym tego słowa znaczeniu. Organizując wesele w stylu folk, musimy skoncentrować się na konkretnej kulturze i tradycji, najlepiej tej, z której wywodzi się rodzina pary młodej.

Najbardziej charakterystyczne i rozpoznawalne wzory z motywami stylu folk to wzory łowickie, kaszubskie, kurpiowskie i góralskie. Bez względu na to, na jaki styl się zdecydujesz, na pewno będzie kolorowo, kwieciście i radości W końcu taka jest kultura ludowa!

Jeżeli zdecydujesz się na organizacje tego typu wesela tematycznego, musisz zadbać o to, żeby wszystko było spójne z motywem przewodnim: począwszy od zaproszeń, strojów Pary Młodej poprzez dekoracje kościoła i weselnej sali, kończąc na detalach takich jak np. etykiety na alkohol.

Nie zapomnij również o menu, które musi współgrać z tematyką uroczystości. Dobrze by było, gdyby na weselu góralskim pojawiły się specjały tamtejszej kuchni. np. tradycyjne oscypki i swojskie wędliny.

Źródło: Pinterest

Źródło: Pinterest

Jakie elementy charakteryzują  styl folk?

1. Ludowe chusty. Kolorowa, ozdobiona kwiatami chusta to element,który najbardziej kojarzy nam się, ze stylem ludowym. Chustę lub motywy zaczerpnięte z ludowych chust można wykorzystać na różnych osób. Pięknie prezentują się np. suknie ślubne ozdobione są motywami zaczerpniętymi z chust góralskich czy kaszubskich.

2. Korale.  Czerwone korale lub korale ozdobione  kwiecistymi wzorami to w weselu stylu folk must have.  Panna młoda może je nosić jako biżuterię. Korale można również wykorzystać jako element dekoracyjny stołu lub sali weselnej.

3. Wstążki.  To kolejne  typowo ludowe elementy dekoracyjne, które mogą zostać wykorzystane do ozdobienia sali weselnej.

4. Polne kwiaty, siano, zboże, wiklina. Z nich można upleść wianki lub ułożyć piękne bukiety i położyć na weselnym stole. Bukiet z kwiatów polnych będzie doskonale wpasowywać się w stylizację folk panny młodej.

5. Ludowe koronki. W formie serwerze to pięknie prezentuje się jako ozdoba weselnych stołów. Wzory zaczerpnięte z ludowych koronek można również wykorzystać np. w papierowych dekoracjach,którymi ozdobimy salę weselną.

 

Podziel się artykułem: Share on FacebookPin on PinterestGoogle+Tweet about this on TwitterPrint this page
Dodaj komentarz