Wesele krok po kroku

Myśląc o swoim weselu mamy przed oczami udekorowaną salę, pannę młodą w pięknej sukni, zespół grający do tańca i szereg atrakcji zapewnionych gościom. Zanim jednak ten dzień nastąpi trzeba się liczyć z wieloma dniami przygotowań i planowania całego wydarzenia.

Pewne kwestie warto ustalić na wiele miesięcy przed ślubem. Inne wystarczy załatwić na kilka miesięcy przed. Są tez takie, które dogrywamy tuż przed weselem. Mając dobry plan działania, nie pogubimy się w gąszczu przygotowań. Pozwoli to na sprawną organizację wydarzenia i spokojną zabawę w trakcie, bez obaw o niedopracowane szczegóły.

Takie wydarzenie zwykle planujemy tylko raz w życiu, dlatego nie mamy w tej kwestii zbyt wielkiego doświadczenia. Zwykle możemy jedynie podpatrzeć, jak wyglądały wesela w rodzinie i wśród znajomych i podpytać ich jak i kiedy rozwiązali niektóre kwestie. Ramowy plan pozwoli na uporządkowanie wszystkiego i sukcesywne wykreślanie z listy tego, co już zostało załatwione. Da to również jasny obraz tego, jak wiele zostało jeszcze do zrobienia.

_MG_9370

Co, kiedy i  gdzie przygotować na wesele?

  1. Wyznaczenie daty ślubu. Kiedy to zrobimy, potem już wszystkie nasze działania będą krążyć wokół tego dnia w kalendarzu. Zdeterminuje to ustalenie terminów na inne działania. Odpowiednio odległa data pozwoli na bezproblemowe zarezerwowanie wszystkich usług, takich jak np. catering, orkiestra i fotograf. To jest również moment, kiedy ustalamy, jaki ślub chcemy wziąć (cywilny, czy kościelny), ile osób zaprosić i w jakim charakterze zorganizować całe przyjęcie.
  2. Rodzice. Zwykle chcą organizować, bądź współorganizować wesele. Warto zatem omówić z nimi, w jakiej części chcą partycypować w kosztach i jakie są ich oczekiwania (zwykle związane z zaproszeniem osób z rodziny).
  3. Noclegi. Musimy stworzyć szacunkową liczbę osób, które będą potrzebować noclegu po weselu. Trzeba zatem znaleźć i zarezerwować dla nich miejsca hotelowe – najwygodniej, jeżeli będą one przynależne do miejsca, gdzie odbywa się wesele. Jeżeli wesele odbywa się w większej odległości od miejsca zaślubin, należy również zorganizować transport.

  4. Sala/ restauracja. To często bywa problem, jeżeli odpowiednio wcześniej nie zarezerwujemy interesującego nas miejsca. Zwłaszcza te najpopularniejsze, najtańsze, najbardziej atrakcyjne (czyli wszystkie naj) trzeba rezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem – czasem nie wystarczy nawet rok wcześniej.
  5. Fotograf / kamerzysta. Tu jest podobnie – ci najlepsi i najbardziej popularni mają zarezerwowane terminy na rok do przodu. Jeśli zatem zależy nam na konkretnej osobie, bądź firmie, odezwanie się do niej rok przed ślubem i zarezerwowanie terminu jest jak najbardziej na miejscu. Jeżeli nie wiemy, kogo wybrać, warto poprzeglądać oferty na stronach internetowych i porównać nie tylko ceny, ale i styl, w jakim dany fotograf obrabia zdjęcia i zastanowić się, czy właśnie takie fotografie chcemy mieć w swoim albumie ślubnym na całe życie.

  6. Zespół / wodzirej. Obowiązują tu podobne zasady – im wcześniej zaczniemy szukać, tym większa szansa na zarezerwowanie terminu u tych muzyków, na których nam zależy. Zastanówmy się też, czy chcemy wynajmować zespół, który będzie grać na żywo, czy wystarczy nam DJ puszczający nagrania i prowadzący zabawę. Warto zorientować się wśród znajomych, czy kogoś polecają, ewentualnie odradzają. To jest ten element, od którego w dużej mierze zależy, czy goście weselni będą się dobrze bawić.

  7. Suknia ślubna. Kupujemy, czy wypożyczamy – zwykle od tego trzeba zacząć ten temat. Po wybraniu modelu, będzie można dobrać do niej bukiet i dodatki. Garnitur również jest istotny, choć nie trzeba go wybierać tak wcześnie. Wiele kobiet przechodzi na dietę przed tym ważnym dniem, bądź chudnie ze stresu, więc kilka dni przed ślubem często okazuje się, że konieczne są drobne poprawki krawieckie, ponieważ suknia jest nieco za duża.

  8. Dekoracje. Sala, kościół, ew. ogród – trzeba zdecydować kto się zajmie ustrojeniem tych miejsc i czy zatrudniamy profesjonalnego dekoratora.

  9. Zaproszenia i bileciki. Wykonujemy je sami, bądź kupujemy gotowe. Warto w tym samym stylu zrobić zarówno zaproszenia/zawiadomienia, jak i bileciki na miejscach dla gości, czy przy drobnych upominkach. Papeteria może być również potrzebna do kart menu.

  10. Upominki. Drobiazgi, w podziękowaniu za udział w uroczystości zostawiamy zwykle na miejscach przy stole. Jest to zwykle słodki upominek lub maleńka buteleczka z alkoholem.

  11. Tort. Podanie tortu to jeden z głównych punktów programu wesela, dlatego warto zadbać o to, by był ciekawie udekorowany. Możliwości jest wiele, a oddając temat w ręce profesjonalistów na pewno uzyskamy efekt, na którym nam zależy

  12. Obrączki. W ferworze przygotowań można zapomnieć o tym drobnym elemencie. Pamiątkowy grawer, sposób podania, ewentualne poprawki rozmiaru. Nie potrzeba na to wiele czasu, jednak warto zadbać o to wcześniej niż dzień przed ślubem.


Sposób realizacji powyższych elementów zależy po części od funduszy, które przeznaczamy na organizację wesela oraz od tego, czy wszystko chcemy oddać w ręce specjalistów, czy może częścią z tego zająć się sami. Niezależnie od tego, musimy sami dopilnować, by wszystko zostało w odpowiednim czasie wykonane i przygotowane właśnie na ten najważniejszy dzień.

Podziel się artykułem: Share on FacebookPin on PinterestGoogle+Tweet about this on TwitterPrint this page
Dodaj komentarz