Jak wybrać florystę na ślub?

Organizacja ślubu i wesela wiąże się nie tylko z dużymi kosztami, ale także z całą masą obowiązków. Wybranie odpowiedniego florysty jest jednym z nich; bez tego panna młoda może zapomnieć o efektownym bukiecie, a udekorowanie sali weselnej kwiatami należy wtedy przeprowadzić na własną rękę. Na co zatem zwracać uwagę przy wyborze florysty?

Pracownia florystyczna czy kwiaciarnia?

To prawdopodobnie pierwsze pytanie, jakie zadają sobie osoby organizujące wesele, gdy zastanawiają się nad wyborem florysty. Lepiej wybrać profesjonalną pracownię florystyczną, czy może dużą kwiaciarnię, która na pewno będzie dysponować wszystkimi niezbędnymi materiałami? Najpierw warto poznać różnice.
Po pierwsze – koszty. Na ogół zamówienie bukietu i dekoracji kwiatowej na wesele jest droższe w profesjonalnych pracowniach florystycznych, gdzie kwiaty są specjalnie sprowadzane, a klient płaci dodatkowo za doświadczenie i umiejętności florysty. Warto jednak pamiętać, że pracownie florystyczne na ogół wliczają koszty związane z dojazdem i montażem w cenę usługi, natomiast kwiaciarnie najczęściej żądają dodatkowej opłaty.

_MG_9151

fot. ETNIO

_MG_9260

fot. ETNIO

 

Kwiaty – to na ogół druga z wyraźnych różnic między pracownią florystyczną a kwiaciarnią. W przypadku tej pierwszej niemal zawsze są świeże i najlepszego gatunku.  Wybierając kwiaciarnię ryzykujemy, że kwiaty stanowiące dekorację będą miały już kilka dni. Jak sprawdzić, czy kwiaciarnia dba o świeżość roślin? Wystarczy ją odwiedzić dwa, trzy razy w różnych odstępach czasowych. Dzięki temu łatwo ocenić, czy kwiaty są często wymieniane i czy są świeże.

Trzecia z różnic dotyczy samego florysty. O ile ani floryście pracującemu w kwiaciarni, ani temu, który prowadzi własną pracownię, nie można odmówić doświadczenia, o tyle prawdopodobnie będzie różnić ich podejście do wykonywanych dekoracji. W przypadku florysty z pracowni dominować może zmysł artystyczny. Pracownicy kwiaciarni to częściej rzemieślnicy, choć niezwykle sprawni w swym fachu.

Pracownię florystyczną warto wybrać wówczas, gdy chcemy kompleksowej usługi w zakresie kwiatowej dekoracji. Oprócz tradycyjnego bukietu panny młodej i butonierki chcemy również dekorację sali weselnej, dekorację samochodu czy kościoła.

_MG_9751

fot. ETNIO

_MG_9451

fot. ETNIO

_MG_9346

fot. ETNIO

 

Czym sugerować się przy wyborze florysty?

Czym należy się jednak kierować przy wyborze florysty, niezależnie od tego, gdzie pracuje? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dotychczasowe realizacje – to niemal zawsze dostarcza odpowiedzi na nurtujące wcześniej pytania o umiejętności i zmysł florysty. Niektórzy mają przygotowane nawet specjalne portfolio. Inni zachęcą potencjalnych klientów do odwiedzenia firmowej strony, gdzie powinna znajdować się przykładowa galeria. Najlepiej, jeśli choć jedna lub dwie realizacje dotyczyły dekoracji weselnych – wybór będzie wtedy znacznie łatwiejszy.
Warto kierować się także opinią znajomych, którzy niedawno brali ślub i korzystali z takich usług.
Po wstępnym wyborze florysty należy także sprawdzić, ile kosztuje cała usługa i czy na pewno jest to najkorzystniejsza oferta. Zarówno dekoracje kwiatowe (wystrój sali i stołów, wystrój samochodu itd.) oraz bukiet powinny być zamawiane w jednym miejscu – dzięki temu zostanie zachowana podstawowa spójność.

Podziel się artykułem: Share on FacebookPin on PinterestGoogle+Tweet about this on TwitterPrint this page
Dodaj komentarz