Zrób to sama: Dekoracyjna kula kwiatowa
Wiele z nas lubi eksperymentować z tworzeniem domowych dekoracji, które mogą następnie posłużyć jako zwykła ozdoba stołu lub szafki. Papierowa kula kwiatowa jest jedną z nich, jednak jej zastosowanie może być znacznie szersze- pięknie zrobiona posłuży jako piękna, własnoręcznie wykonana dekoracja ślubna i weselna. Do jej przygotowania potrzebujemy jedynie kilku najprostszych rzeczy.
Pierwszym krokiem jest naturalnie wybór papieru. Najlepiej, jeśli nie będzie zbyt cienki, to nam utrudni późniejsze modelowanie kwiatu. Ważną kwestią jest oczywiście kolor. Nie musimy się ograniczać do jednolitych barw; jeśli wnętrze, które chcemy ozdobić, jest nowoczesne, możemy postawić na kolorowe printy i wzory, mogące w ciekawy sposób układać się na późniejszych „płatkach”. Dużo zależy również od okazji, na którą przygotowujemy taką ozdobę- jeśli robimy to same dla siebie lub rodziny, najważniejsze są nasze upodobania i preferencje. W wypadku potraktowania papierowej kuli jako przyszłej dekoracji na ślub i wesele, należy dokładnie przemyśleć, jaki kolor będzie komponował się z pozostałymi ozdobami. Jeśli nie wiemy, który wybrać, postawmy na klasyczną biel lub ewentualnie beż.
Zaczynamy od wymierzenia określonych linii na papierze i zaznaczenia ich- na przykład ołówkiem. Ułatwi to nam późniejszą pracę i zapobiegnie ewentualnym błędom. Wymierzyć należy prostokąt o dowolnie przez nas wybranych wymiarach, chociaż pamiętajmy, że w tym wypadku- zawsze lepiej mniej niż więcej. Po wycięciu nożyczkami (lub najlepiej nożykiem do papieru) takiego podwójnego prostokąta (bardzo ważne – przed rysowaniem i cięciem materiał musi być najpierw złożony na pół) zaginamy go w harmonijkę – raz w jedną, raz w drugą stronę. Pamiętajmy, żeby robić to powoli i dokładnie, tak, by potem liście naszej papierowej kuli były równomiernie rozłożone. Kiedy otrzymamy już gotową harmonijkę (lub jak kto woli, wachlarzyk) należy w połowie przewiązać ją miękkim drutem.
Dlaczego? Po pierwsze, inny materiał nie nadawałby się do tego- sznurek, nitka lub jakikolwiek inny rodzaj tkaniny nie utrzymałby ciężaru naszej przyszłej dekoracji tak dobrze, jak właśnie kawałeczek drutu; ponadto usztywnia on powstającą konstrukcję.
Przed nami przedostatni etap tworzenia papierowej kuli. Rozchylamy papier tak, by zaczął przypominać wyglądem duży, papierowy kwiat. Jest to możliwe głównie dzięki wcześniej wykonanej na podwójnym materiale harmonijce.
W ten sposób przygotowujemy od kilku do kilkunastu papierowych kwiatów. Wszystko zależy od wielkości naszej kwiatowej kuli. Następnie za pomocą szpilek przytwierdzamy kwiaty do kuli ze styropianu
Nasza kwiatowa kula jest gotowa!
Taka kwiatowa kula będzie przepiękną dekoracją weselnej sali. Można ją zawiesić po sufitem lub postawić na specjalnej podpórce na stole.
A poniżej pełny film z instrukcją przygotowania kwiatowej kuli: