Nowy trend: ślub i wesele unplugged

W Stanach Zjednoczonych coraz popularniejszy staje się tzw. unplugged wedding, czyli ślub bez smartfona i social media. Jakie zalety ma tego typu uroczystość i jak ją zorganizować na polskim weselu (i czy w ogóle jest to możliwe?)


Smartfony i innego rodzaju urządzenia mobilne stały się nieodłącznymi towarzyszami naszego życia. Telefon mamy zawsze pod ręką. Służy nie tylko do komunikacji, ale przede wszystkim do surfowania w internecie, w portalach społecznościowych i robienia zdjęć. Telefon służy nam do pracy i do rozrywki, ale może być niebezpieczny. W skrajnych przypadkach korzystanie z niego może przerodzić się w uzależnienie, tzw. fonoholizm. Telefon staje się gadżetem, bez którego nie możemy się obejść i który zastępuje nam znajomych i przyjaciół.

Ślub i wesele to z kolei wyjątkowy dzień w życiu młodej pary. Uroczystość rodzinna, w której najważniejsi są nowożeńcy, spędzony razem i wspólna zabawa. W tym rodzinnym niekiedy kameralnym, święcie smartfony… przeszkadzają. Największą zmorą na ślubach i weselach są goście, którzy zamiast brać udział w uroczystości, próbują uchwycić swoim smartfonem zdjęcia z najważniejszych fragmentów ślubu czy wesela. Las rąk z telefonami uniesionymi podczas składania przysięgi ślubnej nie tylko rozprasza, ale również fatalnie wygląda w kadrze profesjonalnego fotografa ślubnego wynajętego specjalnie na tę uroczystość. Sweet focie i wrzucenie przypadkowych zdjęć na Facebooka czy Instagram to nie jedyne zagrożenie związane z takim weselem on line. Smartfon nie sprzyja integracji gości, którzy (chociaż to wyjątkowo nietaktowne zachowanie), zamiast rozmawiać z innymi, surfują po internecie.

wedding-photographer-picjumbo-com

Najlepszy sposób na piękne zdjęcie ze ślubu? Profesjonalny fotograf.

 

Nic zatem dziwnego, że wiele młodych par decyduje się na organizację ślubu bez telefonu, unplugged. Pojawia się tylko jeden drobny problem: jak taktownie poinformować o tym gości weselnych? Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod.

Informacja na zaproszeniach ślubnych.

Informowanie gości weselnych najlepiej zacząć już w momencie zapraszania na ślub. Na zaproszeniu ślubnym lub na dodatkowej karteczce dołączonej do niego możemy uprzejmie poprosić gości o to, żeby uszanowali wyjątkowość tego dnia i charakter uroczystości i zostawili telefonu w domu (w samochodzie) lub nie używali ich podczas ceremonii i wesela.

Ogłoszenie parafialne.

Nie każdy pamięta, co było napisane na zaproszeniu. Z tego powodu można również poprosić księdza, by przypomniał gościom weselnym o prośbie młodej pary. Taki komunikat wygłoszony przez kapłana na pewno zapadnie w pamięć.

4fd6fcd883b71653bee43fbaa3915d41

Tabliczka przy wejściu.

Dobrym pomysłem jest również ustawienie tabliczki  z informacją przy wejściu do kościoła, a potem na salę weselną. Może ona mieć charakter krótkiego komunikatu lub utrzymana być w żartobliwej formie. Decyzja należy do pary młodej. W końcu to oni znają swoich gości i będą wiedzieć, co najlepiej zadziała.

Wesele w takiej formie, bez internetu i smartfonów z pewnością na długo zapadnie w naszej pamięci. Na weselu unplugged z pewnością będziecie świetnie się bawić, chociażby z jednego powodu — zamiast zastanawiać się nad tym, żeby uchwycić wymarzony kadr l i wrzucić fotkę na Instagram, będziecie po prostu brać w 100% udział w uroczystości i zabawie. A po weselu zostaną nam piękne wspomnienia i świetne ujęcia zrobione przez profesjonalnego fotografa.

Podziel się artykułem: Share on FacebookPin on PinterestGoogle+Tweet about this on TwitterPrint this page
Dodaj komentarz