Bramy weselne – pomysły

Były niezwykle popularne jeszcze kilkanaście lat temu. Dziś spotykają się z nimi jedynie niektórzy nowożeńcy. Bramy weselne, bo o nich mowa, to coraz rzadziej spotykany zwyczaj weselny. Może warto go odświeżyć? Podpowiadamy kilka ciekawych pomysłów na bramę weselną.

Dlaczego ustawia się bramy weselne?

Bramy weselne wywodzą się z dawnych obrzędów weselnych. Przyjmuje się, że bramę może ustawić każdy – zarówno osoby spokrewnione z nowożeńcami, jak i zupełnie obce, choć nie powinni tego robić goście weselni. Aby przeszkoda została usunięta z drogi młodej pary, muszą oni wręczyć fanty. Najczęściej są to butelki alkoholu – wódki weselnej. Gdy bramę weselną tworzą dzieci, wręcza im się słodycze – cukierki lub batoniki.
Kilka alternatyw dla bram zrobionych ze sznura
Do stworzenia bramy weselnej można użyć zwykłego sznura, można też wykazać się kreatywnością. Jeżeli zamierzasz odświeżyć tradycję, a w Twojej rodzinie już wkrótce odbędzie się uroczystość zaślubin, zainspiruj się poniższymi pomysłami. Jedna z poniższych bram z pewnością skutecznie przekona nowożeńców do sowitej zapłaty:

Girlanda papierowa lub roślinna

To jedna z alternatyw dla zwykłego sznura. Girlanda może zostać wykonana z papieru, może być także roślinna – ważne, aby była odpowiednio długa (na szerokość ulicy). Jeżeli masz zapas czasu na jej przygotowanie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na jej środku zawiesić np. tabliczkę z życzeniami. Roślinną girlandę można dodatkowo ozdobić balonikami lub lampionami w kształcie kuli.

Snopy siana

Szczególnie na wsiach czy miejscowościach położonych na terenach rolniczych zdobycie kilku snopów siana nie powinno być większym problemem. Taka brama z pewnością zostanie zauważona. Dodatkowo nie ma przeszkód, aby ozdobić każdy snop siana czy umieścić na nich oryginalne życzenia dla nowożeńców – ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia.

Szlaban

Przygotowanie np. papierowego szlabanu przypominającego kolejowy jest czasochłonne, ale taka brama weselna z pewnością nie zostanie zapomniana. W takim przypadku warto zadbać także o ubiór – osoba, która będzie obsługiwać szlaban i podniesie go po zdobyciu fantów, powinna być ubrana w mundur.

Oryginalne pomysły na bramy weselne

Drogę samochodom zmierzającym z kościoła do sali weselnej można zastawić na wiele sposób – w tym celu wcale nie trzeba korzystać ze sznura. Pomysłu na nietypową bramę warto poszukać, biorąc pod uwagę zainteresowania nowożeńców. Na środku drogi można:

Łowić ryby

Pan młody to zapalony wędkarz? Nic nie szkodzi, aby na drodze ustawić ponton, rozsiąść się w nim wygodnie i… udawać, że łowi się ryby. Taka weselna brama z pewnością wywoła na twarzach nowożeńców uśmiech.

Rozegrać mecz piłki nożnej

Wystarczy tylko piłka i sportowe stroje – mogą być ulubionej drużyny, jeżeli takie są pod ręką lub można je wypożyczyć za niewielką kwotę. Zadbać warto też o sędziego, który odbierze rekompensatę za przerwanie meczu.

Zorganizować roboty drogowe

Do tego wcale nie potrzeba maszyn! Wystarczy stolik, przy którym utrudzeni drogowcy będą konsumować śniadanie lub obiad. W tym przypadku warto zadbać o kaski, kamizelki odblaskowe, sprzęt drogowy i oczywiście kierownika, który złoży nowożeńcom życzenia.

A czy w Waszym miejscu zamieszkania praktykuje się bramy weselne?

Podziel się artykułem: Share on FacebookPin on PinterestGoogle+Tweet about this on TwitterPrint this page
Dodaj komentarz