Jak usadzić gości przy stołach na weselu?

Obecnie najczęściej wcześniej planuje się odpowiednie usadzenie gości weselnych. Często jest to związane z obraniem prawdziwej strategii. Jednak obowiązują też podstawowe zasady, których warto się trzymać, by wszystkie zaproszone osoby czuły się docenione. Odpowiednie zaplanowanie usadzenia gości na sali weselnej zapobiega pojawieniu się weselnego zamieszania.
.

 

Para Młoda

Najważniejszymi osobami na weselu jest Młoda Para. To właśnie od wyznaczenia miejsca dla siebie zacznijcie tworzenie planów. Różnie może to wyglądać w zależności od sposobu ustawienia stołów (okrągłe mniejsze stoły dla kilku osób lub na przykład jeden, ale długi), jednak mimo tego obowiązuje kilka podstawowych zasad. Para Młoda zajmuje centralne miejsce, z widokiem na sale i na drzwi wejściowe. Powinno być to miejsce jak najbardziej reprezentacyjne. Po bokach nowożeńców powinni zasiąść odpowiednio od strony Pana Młodego: matka Panny Młodej, ojciec Pana Młodego oraz świadkowa, natomiast od strony Panny Młodej: ojciec Panny Młodej, matka Pana Młodego oraz świadek. W niektórych sytuacjach można tę kolejność zmodyfikować tak, by nie rozdzielać małżeństw. Dotyczy to zwłaszcza wszelkich sytuacji związanych z rozwodem rodziców którejkolwiek ze stron Pary Młodej. Jeżeli rodzic wstąpił w nowy związek, takiej pary nie rozdziela się

Współcześnie często odchodzi się już od usadzania przy honorowym stole rodziców. Dzieje się tak zwłaszcza, jeżeli to Młoda Para jest głównym organizatorem przyjęcia. Wówczas honorowe miejsca zajmują świadkowie wraz z osobami towarzyszącymi. Przy wyborze okrągłych, mniejszych stołów weselnych warto pamiętać, by Młoda Para nie siedziała do nikogo tyłem.

_MG_9230
Stoły gości

Najlepszym rozwiązaniem, aby uniknąć zamieszania przed wejściem na salę weselną, zwłaszcza jeżeli wesele jest naprawdę duże, jest postawienie przed nim planu, na którym każdy odnajdzie swój stolik.Na stołach można również umieścić specjalne winietki  z imionami i nazwiskami gości. 
Zasady savoir vivre’u są w tej materii jasne: osoby starsze, takie jak dziadkowie, czy chrzestni, powinni zostać usadzeni jak najbliżej nowożeńców, z troską o ich wygodę. Dlatego dobrze jest zatroszczyć się, aby nie byli oni narażeni na przeciągi oraz hałas wprost z głośnika. W dalszej odległości należy usadzić młodszych członków najbliższej rodziny (rodzeństwo), dalszych krewnych oraz przyjaciół.
Warto zadbać o dobrą zabawę dla gości, dlatego dobrze jest „zebrać” obok siebie osoby w podobnym wieku. Członków jednej rodziny należy posadzić razem. Niektórzy od tego odchodzą, licząc na integrację pomiędzy osobami z różnych rodzin, ale w tym przypadku lepiej jest kierować się specyfiką zaproszonych przez siebie gości. Nie wiadomo, czy będą oni potrafili nawiązać ze sobą dobry kontakt. Gości sadza się raczej naprzemiennie, w konfiguracji mężczyzna – kobieta – mężczyzna. Dawniej uznawane zasady dobrego wychowania mówiły, że pary małżeńskie należy rozdzielić, a narzeczonych – usadzić obok siebie, ale od tego również się odchodzi. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, by obok siebie nie siedziały osoby, które się nie lubią.

Żródło: ETNIO Craft & Deco

Żródło: ETNIO Craft & Deco

Wizytówki weselne

Oprócz ustawienia dużego, wyraźnego planu usadzenia gości przy wejściu, należy w jakiś sposób zaznaczyć ich nakrycie przy stoliku. Właśnie wówczas z pomocą przychodzą papierowe wizytówki z wypisanym imieniem i nazwiskiem. Ich różnorodna szata graficzna pozwala na dopasowanie ich do stylu przyjęcia, a nawet stworzenie przy ich udziale prawdziwej dekoracji. Oprócz prostokątnych, papierowych wizytówek, możecie wybrać takie nakładane na kieliszek, w najprzeróżniejszych kształtach. Po inspiracje zapraszamy do sklepu Ślubny Świat.
Odpowiednie oznakowanie miejsca przy stole zapobiega pojawieniu się zamieszania i sprawia, że goście mogą bardziej skupić się na uroczystości ślubnej i dobrej zabawie na waszym weselu. Dodatkowo może to wyeliminować ryzyko pojawienia się jakichkolwiek niesnasek. Wasz Wielki Dzień upłynie w idealnej harmonii.

Winietki  weselne na stół

Podziel się artykułem: Share on FacebookPin on PinterestGoogle+Tweet about this on TwitterPrint this page
Dodaj komentarz