Jak zrobić butonierkę z kwiatów dla Pana Młodego?

Butonierka, czyli małe wycięcie lub dziurka w klapie marynarki po lewej stronie. Tak w skrócie można określić element męskiej stylizacji ślubnej, który stał się nieprzemijającą tradycją. W miejsce wycięcia wkłada się mini kompozycję z kwiatów i liści.

 

Mniejsza kwiatowa forma była popularna już z początkiem XX wieku i wiązała się z bardzo ważnymi uroczystościami i spotkaniami towarzyskimi. Do takich należy oczywiście ceremonia ślubna. Czasami można spotkać określenie, że butonierka jest pewnym synonimem dżentelmena. Dla Pana Młodego ten element jest tak istotny, jak Panny Młodej bukiet. Całość tworzy harmonię i spójną stylizację.

Komponowanie męskich butonierek wiąże się z jedną ideą. Istotne jest to, żeby była ona odzwierciedleniem bukietu przyszłej małżonki i powinna pasować również do muszki lub krawatu. Może być wykonana z identycznych kwiatów, które używane są do większej wersji, ale dla odświeżenia i wariacji do dyspozycji pozostają rośliny w podobnej kolorystyce. W obu przypadkach uzyskany efekt będzie cieszył się uznaniem i pomysłem. Niekiedy do butonierek dokładane są przeróżne małe ozdoby, takie jak: piórka, koraliki, elementy biżuteryjne. Warto jednak pamiętać, że przy tak małym akcencie kwiatowym można przesadzić z ilością widocznych elementów. W tym przypadku mniej znaczy lepiej.

sweet-ice-cream-photography-90425-unsplash

Jak  zrobić?

Budowa butonierki nie jest wcale skomplikowana. Całość wykonania nie wymaga wielkiego nakładu materiałów, czasu i siły. Do samodzielnego przygotowania będziemy potrzebować wybranych kwiatów i liści, nożyczek, cienkiego drucika, parafinowej taśmy, agrafki wstążki w odpowiednim kolorze. Po skompletowaniu wszystkich elementów można przystąpić do działania.

W pierwszym kroku przebijamy każdy element roślinny cienkim drucikiem i okręć kilka razy wokół łodygi. Ma to na celu usztywnienie końcówki. Następnie wszystkie okręcone liście i kwiaty z osobna obwiązujemy parafinową taśmą, tak by pokryć cały drut. Wszystkie zabezpieczone rośliny można zebrać w całość. Dłuższe i bardziej rozłożyste liście powinny stanowić tło dla reszty, zatem kompozycję należy stworzyć stopniowo. Na pierwszym planie powinien być najkrótszy i najdelikatniejszy kwiat. Ułożoną całość ponownie obwiązujemy taśmą i związujemy drucikiem na końcu łodygi. Wstążką zaczynamy zawijać całą taśmę od samego dołu. Klejem mocujmy dolną i górną część, aby wstążka nie zaczęła się rozwijać. Dla urozmaicenia można dodatkowo uciąć wstążkę, przykleić ją z tyłu butonierki i zawiązać kokardkę. Agrafką należy zaczepić za górną część wstążki dla utrzymania równowagi.

 

Podziel się artykułem: Share on FacebookPin on PinterestGoogle+Tweet about this on TwitterPrint this page
Dodaj komentarz