Po co pannie młodej podwiązka?

Podwiązka ślubna – która z przyszłych panien młodych wyobraża sobie, ze mogłoby zabraknąć tego elementu w jej stroju? Historia samej podwiązki jest dość długa i sięga XVIII wieku, kiedy cieszyła się ogromną popularnością zwłaszcza we Francji. Dlaczego jednak podwiązka została włączona do ślubnej tradycji? Jakie zwyczaje są z nią związane?

Skąd wywodzi się podwiązka?

Podwiązka – nie bez przyczyny – jest kojarzona głównie z Francją, gdzie już w XVIII wieku zyskała liczne grono fanek za sprawą markizy de Pompadour. To właśnie ona uczyniła z podwiązki element stroju o charakterze ozdobnym.  Wcześniej podwiązki były traktowane w zupełnie inny sposób (o czym świadczy chociażby ustanowiony w 1348 w Anglii…Order Podwiązki). Dopiero kochanka słynnego francuskiego króla zdołała zmienić nie tylko postrzeganie podwiązki, ale także jej wygląd – początkowo tworzyły ją kawałki sprzączek, tasiemek czy skóry.
Markiza sprawiła, że podwiązki, których głównym zadaniem było wtedy podtrzymywanie pończochy na nodze, zaczęły kojarzyć się z kobiecym wdziękiem i seksualnością. Tak pozostało zresztą do dzisiaj.

Bride putting on wedding garter

 

Ślubna tradycja

Skąd jednak podwiązka jako element ślubnej tradycji? Wiadomo, że zwyczaj ten jest dość stary.  Już od dawna panny młode zakładały podwiązki, choć ówczesne zwyczaje znacznie odbiegały od współczesnych. Na przykład podwiązka zakładana przez pannę młodą musiała być niegdyś biała – symbolizowało to czystość i niewinność kobiety. Jej zdjęciem nie zajmował się z kolei pan młody, ale najstarszy z drużbów, który z kolei przekazywał ją nowożeńcowi. Ten symboliczny gest miał wskazywać na ostateczne sfinalizowanie i potwierdzenie małżeństwa młodej pary. To zresztą nie jedyny zwyczaj, jaki był niegdyś kultywowany.  Bardzo często podwiązka była oddawana do…licytacji. Dziś może wydawać się to niezwykle kuriozalne, ale kiedyś kawalerowie wierzyli, że podwiązka ślubna pochodząca prosto od panny młodej może przynieść im szczęście i szybki ożenek. Cały dochód z licytacji trafiał oczywiście w ręce nowożeńców.

Podwiązka dziś

Obecnie podwiązki wykonywane są z najróżniejszych materiałów i w najróżniejszych kolorach. To zdecydowanie jeden z najbardziej seksownych elementów stroju panny młodej. Największą popularnością cieszą się jednak podwiązki koloru niebieskiego, istnieje bowiem przesąd, według którego panna młoda stojąca przed ołtarzem powinna mieć na sobie coś niebieskiego – podwiązka nadaje się do tego celu wprost idealnie, bo nie jest widoczna na pierwszy rzut oka.
Dziś zdjęciem podwiązki nie zajmuje się już żaden drużba, tylko pan młody, i to podczas nocy poślubnej. Według przesądów powinien to zrobić bez użycia rąk, co ma zapewnić szczęście młodej parze.
Panna młoda powinna z kolei pamiętać o dwóch ważnych rzeczach – po pierwsze, podwiązkę należy zakładać na lewą nogę, po drugie – pan młody nie powinien jej zobaczyć aż do dnia ceremonii ślubnej.

 

Podwiązki ślubne w sklepie slubny-swiat.pl

Zobacz więcej podwiązek ślubnych 

 

Podziel się artykułem: Share on FacebookPin on PinterestGoogle+Tweet about this on TwitterPrint this page
Dodaj komentarz