Weselna etykieta, czyli czego nie wypada gościom weselnym?

Dzień ślubu i wesela jest absolutnie wyjątkowy dla Młodej Pary. Wszyscy zaproszeni goście także są ważni, ale muszą sobie zdawać sprawę z tego, że istnieje pewien zbiór zachowań, na które absolutnie pozwolić sobie wówczas nie mogą. Niekiedy zdarza się niestety, że ktoś o tym zapomina, co nierzadko staje się przyczyną towarzysko – rodzinnej afery. Czego zatem wystrzegać się na ślubie i weselu? Co robić, a z czego zrezygnować, kiedy jest się gościem?

SMS-y i makijaż

Podczas uroczystości w kościele należy zachować się stosownie do powagi miejsca. Odbieranie telefonów, wysyłanie wiadomości, poprawianie makijażu czy głośne rozmowy absolutnie nie powinny mieć miejsca. Nawet jeśli goście do grona osób wierzących nie należą, powinni uszanować wyjątkowość uroczystości. Z pewnością niewskazane jest też stanie przed budynkiem w czasie ślubu, na to mogą bowiem pozwolić sobie jedynie rodzice dzieci, które mogłyby się bardzo źle zachowywać i zakłócić tym przebieg całej uroczystości. Gdy Młoda Para składa sobie przysięgę, mamy do czynienia z momentem naprawdę wyjątkowym, więc powinniśmy uczcić go i wstać.

Alkohol? Z umiarem

Weselne przyjęcie to czas radości i zabawy pojawia się najczęściej także alkohol – i to ten wysokoprocentowy. Pamiętajmy jednak, aby z nim nie przesadzić, by zabawa nie zamieniła się w towarzyski skandal. Unikajmy także narzekania na potrawy, napoje, miejsce czy muzykę – wszak Para Młoda z pewnością dołożyła wszelkich starań, by wszystko wyglądało jak najlepiej. Nie psujmy nikomu nastroju uwagami na temat polityki, wspominaniem dawnych konfliktów czy rodzinnych awantur, wszak to wyjątkowy i wesoły dzień, który sprzyjać ma jedynie zabawie.

exclusive-banquet-1812772_640

Jak się ubrać?

Jeśli chodzi o ubiór kobiet, stanowczo zaleca się rezygnację z bieli. To bowiem kolor zarezerwowany tylko i wyłącznie dla Panny Młodej i nie ma od tego odstępstw. Rzecz jasna można zdecydować się na przykład na jasny beż czy kolor łososiowy, o bieli lepiej zapomnieć. Niektóre Młode Pary proszą także, by w ten wyjątkowy dla nich dzień unikać czerni – choć na wielu przyjęciach weselnych klasyczne małe czarne się pojawiają. Jeśli kobieta wie, że młodym czerń nie przeszkadza, powinna jednak rozjaśnić ją kolorowymi dodatkami, szalem czy marynarką. Wszyscy przecież wiemy, na jakie okazje należy czerń włożyć i zdecydowanie nie jest to wesele.

Z zaproszeniem

Pragniemy podkreślić także, iż absolutnie nie wypada pojawić się na weselnym przyjęciu bez zaproszenia. Nawet jeśli wydaje nam się, iż powinniśmy je otrzymać, być może przyjęcie ma być naprawdę niewielkie, wyłącznie dla bliskich lub też Młoda Para z jakiegoś innego powodu nie chce nas na niej widzieć – musimy to uszanować nawet wtedy, gdy nie jesteśmy zadowoleni. Pamiętajmy również o tym, iż kiedy wiemy, że nie będziemy mogli się na weselu zjawić, powinniśmy poinformować o tym przyszłych małżonków odpowiednio wcześniej.

Co na prezent

Na weselne przyjęcie przychodzimy z prezentem lub zwyczajową kopertą – to całkiem zrozumiałe, że pragniemy Młodej Parze podarować cos na nową drogę życia. Jeśli chodzi o to drugie rozwiązanie, pamiętajmy, iż jeśli nie należymy do osób zamożnych, nie musimy dawać ogromnej kwoty. Jednak absolutnie niedopuszczalne jest podarowanie koperty pustej, to absolutny brak szacunku dla Nowożeńców i potraktowanie ich w niemiły sposób.
Jeśli wybieramy się na ślub i wesele w roli gości, pamiętajmy, że nasze zachowanie nie może nikomu zepsuć nastroju ani dobrej zabawy.

Podziel się artykułem: Share on FacebookPin on PinterestGoogle+Tweet about this on TwitterPrint this page
Dodaj komentarz