Trend: Ślub bez wesela

Ślub w polskiej tradycji to całonocna lub nawet dwudniowa zabawa wśród dużego grona bliskich osób. Wystawna sala, niezwykłe atrakcje, słodki i wiejski stół i wiele innych udogodnień. To najczęściej spotykamy na każdej zabawie weselnej. Trudno sobie wyobrazić inną opcję, bardziej okrojoną. Dla wielu osób, zwłaszcza z rodziny nie do przyjęcia jest fakt, że przyszli małżonkowie mogą zupełnie zrezygnować z organizacji hucznego wesela. I tu pojawia się wielkie zaskoczenie – jak to bez wesela?

Niestety, ale nadal większość mimo własnych upodobań organizuje biesiadę. Wszystko, by zadowolić ludzi wokół siebie. Dlaczego młodzi nie chcą wesela i jak zorganizować sam ślub?

Główne powody rezygnacji z wesela

Finanse

Pierwszym są przede wszystkim koszty, jakie trzeba ponieść. Nie oszukujmy się, nie są to małe kwoty. Najwięcej kosztuje sala i ugoszczenie wszystkich zaproszonych osób. Ceny plasują się różnie, w zależności od miejsca i wybranego menu. Dodając do tego koszty związane z innymi usługami np. fotografem, kamerzystą, tortem, podziękowaniami za przybycie i oprawą muzyczną, suma sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Potwierdzenie statusu rodziny

Z wesela rezygnują także pary, które mieszkają razem i mają dziecko. Zamiast szumnego wesela na dużą ilość osób, chcą zrobić jedynie delikatne przyjęcie. Jest to zrozumiałe, ponieważ zawarcie związku małżeńskiego to dla nich prawne potwierdzenie statusu rodziny.

Inne priorytety i wydatki

Do tej kwestii zalicza się przede wszystkim konieczność przeznaczenia zgormadzonych pieniędzy na zupełnie inne cele. Wesele poniekąd się zwraca, ale organizując, nie można liczyć na to, że odzyskasz pełną sumę, która została włożona w każdy element. Zamiast hucznej zabawy do białego rana Państwo Młodzi być wolą wydać pieniądze na wymarzoną podróż do dalekiego kraju lub na remont mieszkania.

Narzeczeni nie lubią być w centrum uwagi

Stres związany z obecnością dużej ilości osób jest nie do opisania. Tym bardziej, gdy cała uwaga skupia się na dwóch najważniejszych osobach. Nie każdy czuje się dobrze w centrum zainteresowania. Podczas zabawy weselnej trzeba poświęcić każdemu, chociaż odrobinę czasu i zatańczyć z każdym wujkiem. Zamiast tego przyszli małżonkowie podczas tego najważniejszego dnia wolą mieć przy sobie tylko i wyłącznie garstkę najbliższych osób.

Alternatywa dla hucznej zabawy

Zamiast zabawy do białego rana możesz zorganizować zwykły obiad dla najbliższych. Kiedyś modny catering, możesz zastąpić własnoręcznie przygotowanym zestawem posiłków. Ta opcja będzie na pewno najtańsza ze wszystkich możliwych. Dobrym pomysłem będzie również zaangażowanie do tego np. mamy, teściowej lub innych kobiet z rodziny. Dzięki temu zacieśnią się również wasze kontakty i pokażesz, że ich obecność jest naprawdę wyjątkowa.

Jeszcze inną alternatywą będzie wynajęcie miejsca lub małej sali w ulubionej restauracji, czy knajpce tematycznej. Taka opcja jest idealna, jeżeli w planach macie chęć zaprosić grupę do 50 osób. Kolejna propozycja przeznaczona jest dla Pary Młodej, która chce zadbać o młodszą i starszą część rodziny lub znajomych. Starsze wiekiem stryjostwo i wujostwo ugośćcie na tradycyjnym obiedzie bez głośnej muzyki, natomiast z młodszym pokoleniem umówcie się na wieczór w ulubionym pubie lub klubie. Oczywiście dobrze by było, gdyby pozostałe towarzystwo również lubiło takie klimaty.

Podziel się artykułem: Share on FacebookPin on PinterestGoogle+Tweet about this on TwitterPrint this page
Dodaj komentarz