Trend: Ślub za granicą

Huczna zabawa do białego rana w towarzystwie licznego grona znajomych, bliższej oraz dalszej rodziny-tak wygląda tradycyjne wesele. Nie ma w nim nic złego, ale coraz częściej pojawia się zupełnie inna i dla wielu kontrowersyjna alternatywa. Ślub poza granicami kraju jest ciekawym i z pewnością wymarzonym dla wielu przyszłych małżonków rozwiązaniem. „Tak” wypowiedziane na tle egzotycznej przyrody to kadr z najpiękniejszego filmu romantycznego.

Oczywiście podejmując taką decyzję, musisz liczyć się z reakcją otoczenia. Część z pewnością uszanuje Waszą decyzję, ale musicie liczyć się z tym, że znajdą się osoby, które będą ją kwestionować. Nie każdy zrozumie fakt, że ten wyjątkowy moment będziecie chcieli dzielić tylko z nielicznymi. Załatwienie tej sprawy wśród najbliższego otoczenia to już jeden krok do sukcesu. Jednak zanim dojdzie do tej cudownej chwili, musicie wiedzieć, w jaki sposób przygotować się do tego wydarzenia. Lista zadań wbrew pozorom nie jest wcale krótka i ważne jest, aby nie pominąć żadnego kroku.

Gdzie zorganizować i w jaki sposób?

Zanim zaczniecie pełną parą rozglądać się za konkretnymi opcjami, odpowiedzcie sobie na kilka ważnych pytań. Dzięki nim sprecyzujecie swoje wymagania i możliwości. Najważniejsze jest to, w jakim państwie marzy Wam się ceremonia oraz to, jaki charakter ma przybrać. Do wyboru macie oczywiście ślub kościelny, cywilny, a także symboliczny. Rozważcie także długość pobytu. Weekend, a może tydzień połączony także z urlopem. Kolejną sprawą jest ilość zaproszonych osób, która będzie miała na pewno wpływ na cenę takiego wydarzenia. Zadecydujcie także, czy po ceremonii chcecie uczcić ten wyjątkowy dzień skromnym przyjęciem lub delikatnym poczęstunkiem. Pamiętajcie, że wszelkie dodatkowe atrakcje typu fotograf lub kamerzysta będą generowały większe koszty.

Do najczęściej wybieranych miejsc na organizację ślubu należy przede wszystkim Grecja. Piękne wyspy przyciągają przyszłe Pary Młode. Milos, Kreta, Rodos, Santorini lub Zakynthos cieszą się pięknymi widokami i przystępną ceną organizacji. Ceremonia na plaży w pakiecie podstawowym na ostatniej z wymienionych wysp to koszt ok. 500 euro. Wśród innych miejsc wybieranych najczęściej można znaleźć Mediolan, Sycylia, Wiedeń i Barcelonę. Wszelkie dodatkowe atrakcje np. tancerze lub zespół muzyczny to dodatkowy wydatek rzędu 400 euro. Sprawdź także, jak mają się ceny hotelowe do tych, które proponują miejscowe tawerny. Jest to doskonała opcja, jeżeli życzysz sobie organizację małego przyjęcia.

sweet-ice-cream-photography-93638-unsplash
Warto wiedzieć, że w podstawowych pakietach zazwyczaj możesz liczyć na skrupulatne sprawdzenie dokumentów, koordynację całego wydarzenia, tłumaczenie prawne. Nie musisz także martwić się o bukiet i butonierkę oraz opłaty związane z administracją. Do pakietu możesz dodać także dekoracje, szampana, tort i elegancki transport. Oczywiście możecie urozmaicić swój ślub samodzielnie. Wtedy jest szansa na dodatkowe oszczędności.

Dokumenty i kwestie prawne

Ślub kościelny zawarty za granicą musi mieć swoją ważność w kraju ojczystym. Aby wszystko było zgodne z prawem, musicie uzyskać zgodę proboszcza Waszej parafii. Niezbędna będzie także uzyskanie delegacji. Dokument jest niezbędny, by po powrocie do Polski otrzymać świadectwo zawartego związku małżeńskiego. Konieczne będzie odbycie nauk przedmałżeńskich i wizyty w poradni rodzinnej. Polska placówka dyplomatyczna jest miejscem, gdzie znajdziesz pomoc w znalezieniu księdza za granicą, który poprowadzi ceremonię za granicą.
W przypadku ślubu cywilnego konieczna jest obecność lokalnego urzędnika stanu cywilnego bądź polskiego konsula. Musicie także uzyskać zaświadczenie o zdolności do zawarcia małżeństwa za granicą. Aby zdążyć w czasie należy zgłosić chęć zawarcia związku minimum dwa miesiące wcześniej. Nie zapomnijcie także o tłumaczeniu uwierzytelnionym z języka ojczystego na ten, w którym kraju będziecie brać ślub. Po powrocie czeka Was jeszcze wizyta w USC, gdzie należy dostarczyć oryginał aktu małżeństwa, wcześniej wymienione tłumaczenie przysięgłe oraz okazać dowód tożsamości.

Podziel się artykułem: Share on FacebookPin on PinterestGoogle+Tweet about this on TwitterPrint this page
Dodaj komentarz