Ślub na wiosnę? Plusy i minusy
Sezon ślubny obejmuje przede wszystkim miesiące letnie oraz te graniczące z nimi. W praktyce jest to czas od czerwca do września. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wziąć ślub wiosną. Co roku mnóstwo par decyduje się na pobranie się w marcu, kwietniu bądź maju. Są oczywiście zalety takiego terminu, ale pojawiają się również wady. Warto zatem przemyśleć wszystkie za i przeciw oraz kwestie, które są priorytetowe oraz te, które schodzą na dalszy plan. Aby ułatwić podjęcie decyzji i wybranie terminu ślubu oraz wesela, przygotowaliśmy zestawienie plusów i minusów ślubu branego na wiosnę.
Plusy
Terminy
Jest to mniej popularny czas na tego typu imprezy, zatem osoby, z których usług chcemy korzystać, mają więcej wolnych terminów. Dotyczy to zarówno wynajmu sali czy cateringu, jak i fotografa oraz zespołu muzycznego. Łatwiej zatem skompletować zespół wymarzonych podwykonawców.
Kwiaty
Wiosna to oczywiście czas bujnego rozkwitu zieleni i kwiatów. To zatem idealny czas na wybieranie dekoracji do kościoła oraz na salę. Mamy wiele możliwości wyboru. Jeżeli bierzemy ślub kościelny tuż po Wielkiejnocy, prawdopodobnie kościół nadal będzie udekorowany kwiatami, zatem odpada nam przynajmniej koszt z tym związany. Świeże, wiosenne dekoracje, znakomicie prezentować się będą również na stołach w sali weselnej.
Jedzenie
Wiosna obfituje w nowalijki oraz już świeże owoce i warzywa. Warto to wykorzystać, komponując lekkie, wiosenne menu. Dania oparte na sezonowych produktach z pewnością zostaną docenione przez gości i będą smakować wyśmienicie.
Suknia
Zwykle latem pojawia się problem, związany z tym, że suknia jest zbyt zabudowana i jest w niej gorąco bądź za bardzo odkryta, więc w kościele wymaga założenia bolerka czy narzutki. Większość sukni ślubnych jest idealna na wiosnę. Krótki oraz długi rękaw pozwala na swobodne samopoczucie podczas mszy w kościele, a w tańcu nie jest zbyt zabudowany, ponieważ noce są jeszcze chłodne.
Minusy
Wielkanoc
Jeżeli planujemy ślub w terminie wielkanocnym, może pojawić się problem ze znalezieniem podwykonawców. Wielu fotografów, makijażystek czy fryzjerów robi sobie wtedy wolne. Z kolei hotele mają w tym czasie wyższe ceny za zakwaterowanie, co będzie wiązać się z wyższym kosztem noclegów dla gości.
Ślub kościelny
Pamiętajmy, że w okresie Wielkiego Postu księża nie udzielają ślubów kościelnych. Jeżeli z kolei pragniemy przystąpić do sakramentu ślubu w Niedzielę Wielkanocną, zaplanujmy to z dużym wyprzedzeniem, gdyż termin ten jest dość popularny wśród par, które zapragnęły pobrać się wiosną.
Pogoda
Latem pogoda jest dużo bardziej stabilna. Niestety wiosną bywa ona kapryśna i nieprzewidywalna. Pojawia się deszcz lub nawet śnieg. Trzeba to zatem wziąć pod uwagę i mieć przygotowane buty na zmianę oraz cieplejsze okrycie wierzchnie. Parasol to element obowiązkowy, który warto mieć pod ręką przez cały dzień.
Goście
Wiosna to czas, kiedy większość osób na etatach jest tuż po urlopach zimowych, a do letniego pozostało im jeszcze trochę czasu. Jeżeli zatem zapraszamy osoby mieszkające w dużej odległości od nas, musimy liczyć się z tym, że nie będą mogły one przybyć z powodu braku możliwości wzięcia kilku dni urlopu. Warto mieć to na uwadze, choć jest to problem raczej marginalny.