Toast weselny z klasą

Wszyscy, którzy zajmują się przygotowaniem wesela lub kiedykolwiek pomagali w jego organizacji doskonale wiedzą, że nie jest to łatwe zadanie. Zaplanować należy właściwie każdy szczegół – mowa nie tylko o jedzeniu czy zaproszeniu gości, ale również zapewnieniu odpowiednich atrakcji weselnych. Zanim jednak para młode i ich najbliżsi będą mogli w pełni rozpocząć zabawę, miejsce powinien mieć pierwszy toast za ich zdrowie. Jak i czym najlepiej go wznosić?

Czy warto wznosić toast na weselu?

Zdecydowanie tak. To niezwykle uroczysta chwila wesela, dlatego dobrze, jeśli osoby wznoszące toast czynią to szczerze i z pełnym oddaniem. Zazwyczaj za toast odpowiadają członkowie rodziny lub najbliżsi przyjaciele młodej pary, ponieważ znają ich najdłużej i mogą najwięcej powiedzieć o nowożeńcach. Nie ma jasnej reguły, według której należy postępować, wznosząc toast; to, czy będzie on zabawny, wzruszający czy może melancholijny zależy głównie od osoby, która będzie przemawiać. Ważne jednak, by dotyczył on bezpośrednio młodej pary – najlepiej obojga świeżo upieczonych małżonków, nawet, jeśli osoba wznosząca toast poznała jedną ze stron dopiero w dniu ślubu. Dobrze pamiętać również, by zachowywać się przede wszystkim adekwatnie do uroczystości; jeśli zatem zamierzamy powiedzieć coś, co kogoś urazi bądź ośmieszy, jak najszybciej powinniśmy zrezygnować ze swego zamiaru. Dla osób, które stresują się publicznymi wystąpieniami, dobrym pomysłem może być przygotowanie swej przemowy znacznie wcześniej.

kieliszki-do-szampana-1op (4)

Najważniejsze zasady

Kto pierwszy powinien wznosić toast na  weselu?

  1. Zgodnie z tradycją jako pierwszy toast wznosi ojciec panny młodej, na stojąco. Podczas toastu wita parę młodą, zięcia oraz przybyłych na uroczystość gości. Życzy wszystkim dobrej zabawy.
  2. Jako drugi toast wygłasza ojciec pana młodego, który z kolei wita synową, gości i podobnie jak ojciec panny młodej, życzy wszystkim znakomitej zabawy na przyjęciu.
  3. W dalszej kolejności toasty wznoszą seniorzy rodzin i świadkowie.
  4. Toasty mogą również wznosić inni goście weselni: przyjaciele, koledzy, koleżanki pary młodej. Warto kontrolować liczbę toastów, żeby nie było ich zbyt wiele.

Mimo że nie ma sztywnych reguł, według których powinno wznosić się toast, podczas tego weselnego wystąpienia powinno unikać się kilku zachowań.

  1. Po pierwsze – osoba, która chce przemawiać, powinna być trzeźwa. Wbrew pozorom to bardzo ważne; po zbyt dużej ilości alkoholu toast nie tylko zamieni się w mało zrozumiały bełkot, ale w dodatku może powodować niesmak, lub w skrajnym wypadku nawet wywołać kłótnię.
  2. Umiar powinno się zachować również w wypadku żartów – dla niektórych osób mogą one okazać się niezbyt śmieszne, lub, co gorsza, wręcz oburzające. Lepiej nie żartować również z wydarzeń, które miały pozostać w tajemnicy, ponieważ może to kogoś urazić.
  3. Warto także dostosować wygłaszany toast do pory. Zazwyczaj przemowy wygłasza się w przerwie między muzycznymi utworami, nierzadko uprzedzając wykonawców, żeby pauzowali chwilę dłużej. Jeśli toast jest wznoszony dość późno, kiedy goście są w wirze zabawy.
  4. Lepiej przemawiać krócej i na temat. Dobrym pomysłem mogą być również wierszyki, ułożone przed weselem, a które recytuje się w sposób łatwy i przyjemny.
_MG_9230

Dekoracyjne kieliszki do wódki dla pary młodej (fot. ETNIO)

 

Czym wznosić toasty?

Odpowiedź wydaje się dość oczywista – kieliszkami. Warto jednak nie ograniczać się do prostych, zwykłych wydań; toast jest wyjątkowo wzniosłą chwilą, której uroczystość można podkreślić poprzez dodatkową dekorację. Stanowią ją zdobione kieliszki, wręczane na ogół młodej parze. Popularność zyskały zwłaszcza takie, które zawierają ozdobę przypominającą jeden z elementów stroju nowożeńców. Na przykład kieliszek dla pana młodego najczęściej udekorowany jest fantazyjną, miniaturową muchą lub kapeluszem, zaś panny młodej – kawałkiem tiulu, mini-welonem lub nawet ręcznie wykonaną, małą suknią! Niemniej okazałe będą kieliszki z motywami roślinnymi; bardzo często zamawiane są dekoracje kwiatowe, a także różnego rodzaju wstążki, kokardki i motylki. Dla osób z poczuciem humoru świetnym rozwiązaniem mogą być kieliszki z wąsami lub ustami, które zachwycają prostotą wykonania. Dzięki skromnej, ale pięknie wykonanej ozdobie toast nabierze szczególnego wydźwięku!

Zobacz więcej kieliszków do toastu na wesele dla Pary Młodej i gości.

Podziel się artykułem: Share on FacebookPin on PinterestGoogle+Tweet about this on TwitterPrint this page
Dodaj komentarz