Dekoracja kościoła na ślub – o czym pamiętać?

Śluby, które odbywają się w kościele, wymagają przygotowania wystroju również wewnątrz świątyni. Co prawda wesele trwać będzie nawet całą noc, jednak najważniejsze chwile będą miały miejsce właśnie w kościele. Na co zatem zwrócić uwagę w kwestii jego dekoracji? Co wziąć pod uwagę, a z czego zrezygnować? Jak można wszystko zorganizować? Na te pytania odpowiemy poniżej.

Co i gdzie?

Zacznijmy od tego, co przystrajamy i jakie elementy możemy wykorzystać.

  • ławki – umieszczany jest na nich materiał, stroiki bądź kwiaty.
  • podłoga – w głównej nawie można położyć dywan, bądź obsypać podłogę płatkami kwiatów.
  • kwiaty – bukietami kwiatów w wazonach dekoruje się przede wszystkim przestrzeń wokół ołtarza.
  • łuk z kwiatów – nie jest bardzo popularny, jednak taka możliwość również istnieje. Stawiany jest pośrodku, za wszystkimi ławkami tak, by Państwo Młodzi przeszli pod nim idąc w stronę ołtarza oraz wychodząc z kościoła.

Kto przystraja?

Podczas organizacji ślubu i wesela wiele zadań trzeba delegować, gdyż nie sposób wszystko przygotować samemu. Podobnie jest w temacie dekoracji kościoła. Jedną z możliwości jest wynajęcie firmy, która zajmuje się tego typu usługami – zazwyczaj są to kwiaciarnie. Płacimy za przystrojenie oraz wypożyczenie dekoracji, nie musząc ich kupować. Inny sposób to nabycie stroików i kwiatów i samodzielne przymocowanie ich na ławkach i w kościele. Nie jest to jednak zadanie dla Pary Młodej. Warto umówić się z kimś z rodziny lub znajomych, kto o to zadba. Ewentualnie można też umówić się z inną parą, która ma tego samego dnia ślub, aby wspólnie zakupić dekoracje i umieścić je w kościele.

wedding-1443792_1280

Styl i kolor

Kwiaty i stroiki umieszczane na ławkach nie powinny być przypadkowe. Co brać zatem pod uwagę dokonując wyboru?
wnętrze kościoła – w jakim jest stylu, czy może przeważają w nim jakieś kolory, jak wyglądają ławki i cała przestrzeń. Do tego dobieramy elementy, które nie będą kłócić się z charakterem zastanej przestrzeni. Jeżeli kościół jest bardzo bogato zdobiony, proste ozdoby mogą okazać się najtrafniejszym wyborem.
kolory – kościół jest przestrzenią sakralną i taką powinien pozostać. Dekoracje nie powinny odwracać uwagi od tego, co jest najważniejsze. Na śluby najczęściej wybiera się biel, gdyż to najbardziej odpowiedni kolor do tej okazji. Ewentualnie dobiera się dodatki innej barwy. Trzeba wziąć pod uwagę również to, jakie kwiaty już znajdują się we wnętrzu.
dekoracja sali weselnej – decydując się na wystrój kościoła warto zgrać go z charakterem i kolorystyką wnętrza, w którym odbywać się będzie wesele. Nie jest to najistotniejsze, ale z pewnością jest miłym akcentem.

Decyzje

Oczywiście, tak jak na innych etapach organizacji ślubu, powinniśmy kierować się przede wszystkim swoimi preferencjami, gustem i poczuciem estetyki. Warto jednak skonsultować się z proboszczem danej parafii. Może okazać się, że czegoś w kościele nie można umieścić, ze względu na różne ograniczenia. Z drugiej strony, bywa, że księża dysponują stroikami na ławki bądź elementami, które mogą przydać się podczas ozdabiania ławek.

Podziel się artykułem: Share on FacebookPin on PinterestGoogle+Tweet about this on TwitterPrint this page
Dodaj komentarz