Zasady pisania zaproszeń na ślub

Pozornie nie ma niczego skomplikowanego w wypisaniu zaproszeń ślubnych. Najważniejsze są dane osoby zapraszanej, pary młodej oraz godzina i miejsce uroczystości. Jednak nawet w tak pozornie trywialnej czynności pojawia się wiele zasad, których powinno się przestrzegać, jeżeli nie chce się popełnić żadnej gafy.


Zaproszenia na ślub powinny być gotowe na mniej więcej trzy miesiące przed ślubem. Wtedy także najlepiej jest je wręczać. Daje to gościom dość czasu na wzięcie wolnego, załatwienie transportu, kupienie odpowiednich strojów i prezentu. Można pomyśleć również o wcześniejszym poproszeniu gości o zarezerwowanie daty w kalendarzu – nawet jeżeli nie podjęliście jeszcze decyzji w sprawie konkretnej sali weselnej, osoby zapraszane będą mogły już się przygotowywać do ślubu.

Poprawność językowa

Podstawą jest pisanie zaproszenia w trzeciej osobie liczby mnogiej. A więc bezosobowe „zapraszają”, zamiast „zapraszamy”. Wypada również dodać zapisek: „zapraszają wraz z rodzicami” i to nawet wówczas, kiedy koszty i przygotowanie ślubu są w całości po stronie młodej pary.
Nazwiska zapraszanych gości mogą być różnorodne. W tym przypadku również obowiązuje zasada, że jeżeli nie ma się pewności co do poprawnej odmiany, lepiej jest pozostawić je w formie nieodmiennej. Przed nazwiskiem nie zaszkodzi dodanie zwrotu „SZ.P.”.

Wypisanie zaproszeń

Zaproszenia można wypełniać odręcznie albo zamówić ich wydruk już z danymi gości. Ręczne wypisywanie to sporo problemów, zwłaszcza dla osób, które nie czują się zbyt mocne w kaligrafii, dlatego obecnie lepiej po prostu wybrać wydruk.

Zapraszanie gości

Pary otrzymać mogą jedno zaproszenie dla dwóch osób. Pełnoletni krewni powinni otrzymać osobne zaproszenie. Osoba będąca w stałym związku otrzymać musi zaproszenie, w którym z imienia i nazwiska wymieniony jest jej partner. Zawsze warto o to dopytać, aby nie doszło do niezręcznej sytuacji.

Prezenty

Dużym pytaniem związanym z zaproszeniami ślubnymi jest umieszczanie w nich wierszyków dotyczących preferowanego rodzaju prezentów. Z jednej strony jest niestosowne niejako wymuszać na gościach przyniesienie podarunku. W końcu wesela nie organizuje się z takich pobudek. Ale z drugiej strony – większość gości i tak coś ze sobą przyniesie, a sugestia znacznie ułatwi wybór. Zamiast jednak pisać w zaproszeniu wierszyki, lepiej jest odpowiedzieć na pytanie zaproszonych gości albo na przykład poinformować najbliższych o preferowanych prezentach. Oni mogą co nieco szepnąć zaproszonym. Tak naprawdę jednak kwestia prezentów nie może być kluczowa, a zapraszając gości powinno się mieć przede wszystkim szczerą ochotę na ich towarzystwo.

Dodatkowe informacje

Osobna wkładka w zaproszeniu zawierać może dodatkowe informacje. Dotyczyć one mogą na przykład zarezerwowania hotelu dla gości z daleka. Uwaga! Już na tym etapie powinna pojawić się informacja, czy to para młoda rezerwuje nocleg (czyli go opłaca), czy też może pomóc w wyszukaniu noclegu (wówczas opłata powinna leżeć po stronie gościa). Dodatkowe informacje mogą dotyczyć również na przykład transportu autokarem, jeżeli z kościoła na salę jest daleko. Samo zaproszenie powinno zawierać jedynie podstawowe informacje: kto, kogo, na co i kiedy zaprasza.

Podziel się artykułem: Share on FacebookPin on PinterestGoogle+Tweet about this on TwitterPrint this page
Dodaj komentarz