Welon ślubny – tradycja i przesądy

Pierwszym skojarzeniem z panną młodą, poza piękną suknią, jest welon ślubny. Dla wielu osób jest to wręcz nieodzowny element stroju w tym wyjątkowym dniu. Współcześnie decydują się na niego raczej te bardziej tradycyjne narzeczone. Pomimo że zastępowany jest obecnie na przykład wiankiem z kwiatów, warto wiedzieć, skąd w ogóle pochodzi ten zwyczaj i jakie łączą się z nim przesądy.

Welon ślubny – skąd się wziął?

Historia ślubnego welonu sięga czwartego wieku naszej ery. Starożytne panny młody zasłaniały sobie nim twarz, symbolizując w ten sposób przede wszystkim swoje dziewictwo i czystość. Woalka na twarzy miała chronić niewinną panienkę przed złym wpływem demonów, które chciały sprowadzić ją na złą drogę. Jednocześnie pan młody nie powinien oglądać swojej przyszłej żony przed uroczystą przysięgą. Moment podniesienia welonu stawał się wówczas przypieczętowaniem łączącego ich związku.

Przesądy związane z welonem ślubnym

Współcześnie oczywiście te przesądy nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością, bo raczej nie wierzy się już w demony, a narzeczeni niejednokrotnie nawet mieszkają ze sobą przed ślubem. Jednak welon cały czas pojawia się w salonach z sukniami ślubnymi i w projektach największych kreatorów. Welon odgrywa istotną rolę w przesądach ślubnych.

Wkładanie welonu

Zgodnie z dawniejszymi wierzeniami, tylko panna młoda mogła założyć swój welon. Jeżeli zrobiłaby to inna panna, mogłaby uwieść pana młodego. Obecnie traktuje się ten moment wyjątkowo, a założenie welonu na głowę narzeczonej przez jej mamę albo świadkową jest raczej wróżbą pomyślności. Dotyczy to także zdjęcia welonu. Tradycyjnie nastąpić to może dopiero o północy, podczas oczepin. Czepek symbolizuje, że panna młoda stała się już żoną. Szczęście z oblubienicy przechodzi na gości, którzy powinni dotknąć welonu albo nawet otrzymać jego kawałek na własność.

caucasian happy romantic young  couple celebrating their marria

Rzucanie welonem

Podczas oczepin panna młoda powinna rzucić swoim welonem w stronę zgromadzonych niezamężnych gości. Dlatego często praktykuje się kupno dwóch welonów, efektownego długiego na uroczystość oraz krótkiego, którego nie będzie szkoda zniszczyć (panny chcące już wyjść za mąż mogą być bardzo brutalne w trakcie walki o niego).

Różne rodzaje welonów ślubnych

Typów welonów jest kilka.

  • Blusher – krótki welon zakrywający twarz;
  • Mantilla – hiszpański welon z koronki, który przy pomocy grzebienia jest wpinany we włosy;
  • Fontanna – to dekoracyjny welon zebrany na górze, który warstwowo otula głowę;
  • Puf – jest welonem z falbanami wysoko na głowie, pasuje do strojnej sukni;
  • Welon kościelny – to bardzo klasyczny welon, sięgający swoją długością do dołu sukni ślubnej;
  • Welon katedralny – jest zarezerwowany na wielkie śluby, jego długość przekracza trzy metry.

 

Jak dobrać welon do stroju?

Najważniejszą kwestią jest dobranie welonu do sukni i urody panny młodej. Materiały, z jakich może on być wykonany to jedwab, szyfon, tiul i koronka. Długa suknia ślubna, zwłaszcza z trenem, pasuje do równie długiego welonu. Welon dłuższy niż suknia jest możliwy jedynie w przypadku, gdy jest ona bardzo elegancka. Nie należy jednak przesadzać, to w końcu kreacja jest najważniejsza. Najbardziej uniwersalny jest welon do łokci i na taki w 99 procentach przypadków można sobie pozwolić. Welon ślubny najlepiej wygląda z rozpuszczonymi włosami, jego kolorystyka musi zostać idealnie dobrana do sukni. Bardziej rozbudowany welon kościelny najlepiej wygląda w zestawieniu z wąską suknią ślubną. Natomiast wykonany z koronki dobrze prezentuje się z jedwabną kreacją.

Podziel się artykułem: Share on FacebookPin on PinterestGoogle+Tweet about this on TwitterPrint this page
Dodaj komentarz