Jak wybrać datę ślubu i co brać pod uwagę?

Wybór daty ślubu to zazwyczaj pierwsza decyzja, którą trzeba podjąć po zaręczynach. Jeżeli mamy w planach wyprawiać wesele, zamawiać fotografa, zespół i korzystać z innych usług, musimy odpowiednio wcześnie wszystko zaplanować. Data czasem jest przypadkowa, innym razem dokładnie przemyślana i powiązana z wieloma innymi kwestiami. Podpowiadamy czym kierować się wybierając termin ślubu.

 

Usługodawcy

Często jest tak, że marzy nam się przyjęcie wesele w konkretnej lokalizacji, z ulubionym fotografem i zespołem, który już od dawna nam się podoba. Jeżeli nie chcemy z niczego ani nikogo rezygnować, musimy dostosować termin ślubu do dostępności osób i firm, które będą świadczyć nam usługi. Jeżeli rezerwujemy termin z bardzo dużym wyprzedzeniem, nie powinno być problemu. Jeżeli czasu jest niewiele, może okazać się, że w szczycie sezonu albo będziemy musieli iść na kompromis i z czegoś zrezygnować, albo zdecydować się na mniej popularną datę.

 

Wyprzedzenie czasowe

To dotyczy zarówno okresu narzeczeństwa, jak i czasu potrzebnego na przygotowania. Miło jest nacieszyć się czasem wspólnie spędzonym jako narzeczeni. Jednocześnie jeśli mamy w perspektywie ślub – po co bez powodu odsuwać go w czasie. Jeżeli wybierzemy ślub z dalszym terminem, będziemy mieli dużo czasu na zaplanowanie i dopracowanie wszystkiego. Poza tym, nie pojawi się problem z dostępnością sali, czy fotografa. Formalnie w przypadku ślubu kościelnego minimum to 3 miesiące, w Urzędzie Stanu Cywilnego jeden. Z doświadczenia wiadomo jednak, że zorganizowanie ślubu i wesela w trzy miesiące jest możliwe, choć dość stresujące.

caucasian happy romantic young  couple celebrating their marria

Wydarzenia i święta

Kolejną kwestią, którą powinniśmy brać pod uwagę, są różnego rodzaju święta i długie weekendy oraz inne wydarzenia przypadające w tym terminie. Rozważmy, czy goście będą mieli ochotę spędzić Boże Narodzenie na naszym weselu, albo zrezygnować w tym dniu z oglądania finału mistrzostw świata w piłce nożnej. Poza tym, warto przemyśleć, czy dobrym pomysłem jest branie ślubu w dniu urodzin, bądź w rocznicę innej pary z rodziny. Czasem jest to tradycją, wtedy sytuacja wygląda nieco inaczej.

Pora roku

To właściwie podstawowa kwestia. Latem czy zimą? A może wiosną lub jesienią, kiedy pogoda jest mniej pewna. Wesele w plenerze najlepiej organizować latem, kiedy sprzyja nam dobra aura. W niektórych miejscach jest tak urokliwie jesienią, że warto wziąć ślub w otoczeniu drzew ubarwionych kolorowymi liśćmi. Ciekawie wypadają sesje fotograficzne w niestandardowych okolicznościach – na przykład podczas kuligu.

Jaki ciekawy termin ślubu możemy zaproponować?

  • Boże Narodzenie lub Wielkanoc – jeżeli z dużym wyprzedzeniem zaprosimy gości, nie będzie stanowić dla nich problemu zarezerwowanie tego terminu właśnie dla nas
  • rocznica – poznania, pierwszego pocałunku bądź zaręczyn – o ile oczywiście wypada w sobotę lub piątek
  • Sylwester – wiele osób spędza ten dzień na różnego rodzaju przyjęciach, więc zapewne chętnie przyjmą zaproszenie na Waszą imprezę. Plusem jest to, że niezależnie od dnia tygodnia, następny dzień zawsze jest wolny.
  • Majówka – długi weekend da możliwość przybycia i spokojnego powrotu osobom mieszkającym w najdalszych zakątkach Polski. Inne podobne terminy to Boże Ciało oraz 15 sierpnia.

Podziel się artykułem: Share on FacebookPin on PinterestGoogle+Tweet about this on TwitterPrint this page
Dodaj komentarz